Senior Teams – May 20


Published on Friday, May 19, 2017

The senior teams for this week’s NFL matches.

There is a host of big names returning across the league following last week’s representative break.

Northcote Park welcomes back Collingwood VFL duo Jordan Collopy and Jackson Starcevich for its match against Hurstbridge at Bill Lawry Oval.

Bridges skipper Brayden Shaw is back for the match, along with Jack Grimes.

Gavan Connelly and Michael Still will play their first game for the year when Eltham hosts Bundoora. The Panthers also regain Bradyn Taglieri.

Ricky Mullins and Josh Riddle are among the key inclusions for Greensborough as it searches for its first win when it host West Preston-Lakeside.

The Roosters have added Garrett McDonagh and Liam McVeigh, but will be without in-form tall Jaylon Thorpe.

Heidelberg will be bolstered by the addition of key trio Marcus Marigliani, Paul Bower and Tom Sullivan when it hosts Montmorency at Warringal Park.

Gun recruit Mark Deaves returns for the Magpies after missing the close loss to Bundoora, however Luke Collins and Kye Declase will both be unavailable.

Ladder-leader Macleod has named co-captain Hamish Paynter and forward Nick Lynch for its road trip to Whittlesea. The Eagles regain Matt Dornauf.

In A Plus Labour Solutions Division 2, Shane Harvey and Adam Braendler will miss North Heidelberg’s match at Watsonia.

Lower Plenty skipper Darcy Barden returns for his side’s clash with Lalor, although defenders Cameron Elmore and Michael Ryan will both miss.

Thomastown has regained David Folino and Nick Horman for its home match against Fitzroy Stars, while Greensborough premiership midfielder Matthew Fowler makes his Panton Hill debut when the Redbacks host Diamond Creek.

In Heidelberg Golf Club Division 3, South Morang will be without Darren Gresham, Luke Jackson, Kane Maghamez and Paul Harrison for its home match against Reservoir.

Other key inclusions are Kilmore’s Matthew Bulluss and Heidelberg West co-captain Justin Bentley and returning star Brad Moore.

Continue below for all the team changes. Click on the links to see the selected teams.

Meadows Greyhounds Division 1

Selected teams: Northcote Park vs Hurstbridge
Northcote Park: IN – Jordan Collopy, Cameron Simpson, Jackson Starcevich; OUT – Justin Chilcott (inj), Dylan Cudmore, Michael O’Connell (inj), Matthew Perazzola
Hurstbridge: IN – Jay Barbera, Aidan Clarke, Jack Grimes, Brayden Shaw; OUT – Joel Dale, Bryce East, Mitchell Hymus, James Thompson, Mitchell Thompson

Selected teams: Eltham vs Bundoora
Eltham: IN – Gavan Connelly, Daniel Jarvis, Michael Still, Bradyn Taglieri; OUT – Sean Brazzale, Thomas Burns, Stephen McIntyre, Ben Montanaro, Bailey Taglieri
Bundoora: IN – Nil; OUT – Luke Shorten

Selected teams: Greensborough vs West Preston-Lakeside
Greensborough: IN – Thomas Bevan-Shannon, Jamie Craker, Liam Emery, Kendall Mow, Ricky Mullins, Josh Riddle; OUT – Rhys Boyden, Christopher Clark, Corey Cogan, Ben Pannam, John Pritchard, Ben Money, Jayden Wilkie
West Preston-Lakeside: IN – Garrett McDonagh, Liam McVeigh, Michael Perfetto, Corey Ray, Makhoul Zakkour; OUT – Mark Skaf, Alexander Stoikos, James Tadd, Jaylon Thorpe, Daniel Valeri, Matthew Vincitorio

Selected teams: Heidelberg vs Montmorency
Heidelberg: IN – Paul Bower, Marcus Marigliani, Tom Sullivan; OUT – Will Goss, Jack Ryan, Jordan Sutterby, Adam Symes
Montmorency: IN – Connor Dalgleish, Mark Deaves, Michael Fitz-Gerald; OUT – Luke Collins, Kye Declase, Alex Potter

Selected teams: Whittlesea vs Macleod
Whittlesea: IN – Michael Brennan, Matt Dornauf; OUT – Riley Dyson, Joshua Eid, Sam Peet
Macleod: IN – Nick Lynch, Hamish Paynter; OUT – Reid Brandt (inj), Brett Wilding

A Plus Labour Solutions Division 2

Selected teams: Watsonia vs North Heidelberg
Watsonia: IN – Jamie Haber; OUT – Christian Janev, Lachlan Sinclair
North Heidelberg: IN – Luke Annett, Jackson Jones, Matthew Mahony; OUT – Adam Braendler, Shane Harvey, Corey McKay, Brock Perichon

Selected teams: Thomastown vs Fitzroy Stars
Thomastown: IN – David Folino, Nick Horman; OUT – Dylan Armstrong, Jordan Ngawati, Adrian Pappas
Fitzroy Stars: IN – Joshua Calyun, John Hayes, Rivva Karpany; OUT – James Dau, Brian Hutchinson, Vaasili Tuifao

Selected teams: Lower Plenty vs Lalor
Lower Plenty: IN – Darcy Barden, Mitchell Clamp, Kallum Hinchcliffe, Liam Riley; OUT – James Course, Cameron Elmore, Jordan Jackson, Michael Ryan
Lalor: IN – Tom Bonson, Alex Dao, Daniel Fernandez; OUT – Mitchell Henwood, Bradley Johnstone, Michael Kelly, Nick Sandy

Selected teams: Panton Hill vs Diamond Creek
Panton Hill: IN – Declan Carson-Mclennan, Matthew Fowler, Daniel Freeman, Kane Gilmore, James Molinaro, Bailin Searle, Ryan Simpson; OUT – Mitchell Anderson, Josh Barton, Ben Hibberd, Chris McCabe, Dylan Rowe, Jonty Rushton, Alek Tsardakis
Diamond Creek: IN – Hugh Kavanagh, Ryan Pingree, Jack Prosser; OUT – Robby Noble, Michael Rogneda, Kyan Watson, Ben Wescott

Heidelberg Golf Club Division 3

Selected teams: Heidelberg West vs St Mary’s
Heidelberg West: IN – Justin Bentley, Jacob Duson, Nicholas Lewis, Luke McNeil, Brad Moore; OUT – Jack Fullgrabe, Josh Lowen, Brodie Muir, Ryan Offer, Michael Shanahan
St Mary’s: IN – Jarrod Bunker, Joel Buckley, Jesse McKinnon, Samuel Mitrovski, Jackson Wolczko; OUT – Daniel Dober, Nicholas Gedge, Jake Johnston, Lachlan Potter, Raygan Tate, Ricky Wait

Selected teams: Kilmore vs Banyule
Kilmore: IN – Matthew Bulluss, Ben Cooney, Callum May; OUT – Thomas McMillan, Joshua Robertson
Banyule: IN – Tom Cowey, Joshua Harris, Daniel Langford; OUT – Nicholas Biscontin, Brandon Henness, Ryan Keys, Matthew Yarwood

Selected teams: Laurimar vs Mernda
Laurimar: IN – Cody Cullinan, Adam Jordan, Jackson Lewis, Liam Newton; OUT -Bryce Kotas, Mitchell Monro, Jake Richards
Mernda: IN – Jordan Aldrich, Liam Gray, Michael Talbot, James Voros; OUT – Lesley Adams, Daniel Bryant, Daniel Cobbett, Matthew Golledge, Danny-lee Rigby

Selected teams: South Morang vs Reservoir
South Morang: IN – Michael Deligiorgis, Mitchell Dickson, Liam Failla, Lachlan Moran; OUT – Bailey Brown, Darren Gresham, Luke Jackson, Kane Maghamez, Paul Harrison
Reservoir: IN – Lucas Boucher, Casey Brown, Jye Collins, Ben Mowlam, Matthew Velthuis; OUT – Kent Beaumont, Daen Ellis, Lachlan Moir, Raymond Poulton, Allan Yas

Related News


  • Share
    Bulls outlast Roosters

    Bundoora took a big step in its 2017 finals assault by downing West Preston-Lakeside by 21 points in an enthralling Round 6 clash.

  • Five in a row for Stars

    The Fitzroy Stars extended their winning streak to five with a 15-point triumph over Lower Plenty in Round 6.

  • Hawks steal it late

    Heidelberg West upset Epping in a thriller at Epping Recreation Reserve to displace the Blues from the Heidelberg Golf Club Division 3 top four.