Division 1 Leading Goal Kickers

NFLSeniorsReservesUnder-19s
2017Ahmed Saad [73]
(West Preston-Lakeside)
Luke Vincitorio [46]
(West Preston-Lakeside)
Milad Almatrah [59]
(Bundoora)
2016Gary Moorcroft [64]
(Bundoora)
Brett Wilding [35]
(Macleod)

Allan Young [35]
(Heidelberg)
Tom Davis [47]
Montmorency)
2015James Kroussoratis [65]
(Eltham)
Scott McLaughlin [48]
(Lower Plenty)
Julian Maloni [74]
(West Preston-Lakeside)
2014Patrick Fitzgerald [66]
(Montmorency)
David Bonadio [48]
(West Preston-Lakeside)
Julian Maloni [57]
(West Preston-Lakeside)
2013Cameron Cloke [81]
(Bundoora)
Simon Crump [57]
(Bundoora)
Benjamin Brown [51]
(Greensborough)
2012Gary Moorcroft [70]
(Bundoora)
Simon Crump [56]
(Bundoora)

Scott McLaughlin [56]
(Lower Plenty)
Matthew Byron [48]
(Montmorency)
2011Dean Limbach [83]
(Montmorency)
Mathew Pow [59]
(Bundoora)
Kent Beaumont [61]
(Northcote Park)
2010Saul Caddy [82]
(Heidelberg)
Matt Rose [49]
(Macleod)

Mathew Pow [49]
(Bundoora)
Daniel Francis [69]
(Macleod)
2009Shane Harvey [102]
(North Heidelberg)
Andrew White [46]
(Heidelberg)
Luke Vincitorio [44]
(West Preston-Lakeside)
2008Shane Harvey [108]
(North Heidelberg)
Luke Carey [64]
(Montmorency)
Nicholas Milne [59]
(Eltham)
2007Chris Hall [72]
(Heidelberg)

Shaun Ryan [72]
(North Heidelberg)
Andrew Hamer [48]
(Bundoora)
Matt Whittaker [69]
(West Preston-Lakeside)
DVFLSeniorsReservesThirds
2006Adrian Baker [73]
(West Preston-Lakeside)
C. Hunt [74]
(Bundoora)
Matt Whittaker [62]
(West Preston-Lakeside)
2005Chris Hall [102]
(Heidelberg)
C. Hunt [62]
(Bundoora)
K.Ewart [57]
(North Heidelberg)
2004Cristian Brandt [78]
(North Heidelberg)
R. Kueffer [57]
(Montmorency)
D. Abdul-Wahed [59]
(Northcote Park)
2003Peter Van Blomnestein [87]
(Heidelberg)
A. Hamer [52]
(Bundoora)
J. Lumicsi [90]
(Montmorency)
2002Steve Bawden [87]
(Epping)
J. Downing [44]
(Lalor)
J. Lumicsi [67]
(Montmorency)
2001Jason Heatley [110]
(North Heidelberg)
T. Beare [53]
(Bundoora)
D. Commerford [81]
(Bundoora)
2000Damien Yze [99]
(Northcote Park)
G. Brandt [49]
(North Heidelberg)
G. Madden [63]
(Bundoora)
1999Jamie Shaw [134]
(North Heidelberg)
D. Pagliarello [61]
(West Preston-Lakeside)
K. Abou-Eid [61]
(Northcote Park-Alphington)
1998Athas Hrysoulakis [88]
(Lalor)
J. Monis [65]
(Lalor)
C. Warren [70]
(Alphington)
1997Jamie Shaw [114]
(North Heidelberg)
B. Boon [39]
(North Heidelberg)
R. Arcadia [63]
(Epping)
1996Jamie Shaw [88]
(North Heidelberg)
D. Morgan [52]
(Epping)
D. Arnell [43]
(North Heidelberg)

B. Boon [43]
(North Heidelberg)
1995Jamie Shaw [113]
(North Heidelberg)
S. Fraser [58]
(Northcote Park)
S. Ryan [75]
(North Heidelberg)
1994Jamie Shaw [161]
(North Heidelberg)
S. Brandt [74]
(North Heidelberg)
S. Thomas [98]
(North Heidelberg)
1993Brett Hancock [97]
(North Heidelberg)
S. Brandt [66]
(North Heidelberg)
P. Cargill [55]
(Epping)
1992Jason Heatley [118]
(North Heidelberg)
T. Murfet [80]
(North Heidelberg)
S. Brandt [49]
(North Heidelberg)
1991Jamie Solyom [73]
(Lalor)
P. Baker [70]
(North Heidelberg)
J. Morris [52]
(Lalor)
1990David Miller [95]
(Heidelberg)
J. Hughes [89]
(Lalor)
C. Brown [47]
(Heidelberg)
1989Steve Webster [62]
(Montmorency)
M. Reynolds [66]
(Bundoora)
C. Brandt [46]
(North Heidelberg)
1988Steve Webster [57]
(Montmorency)
L. Kelly [63]
(Greensborough)
P. Baker [60]
(North Heidelberg)
1987Steve Webster [83]
(Montmorency)
M. Reynolds [53]
(Bundoora)
P. Baker [72]
(North Heidelberg)
1986Mark Johnson [59]
(North Heidelberg)
L. Henderson [52]
(Heidelberg)
M. Muscat [40]
(Heidelberg)
1985Glenn Townsend [103]
(Greensborough)
A. Stilsby [104]
(North Heidelberg)
A. Weston [53]
(Greensborough)
1984Russell Jessop [103]
(Lalor)
G. Christopoulos [57]
(Lalor)
M. Johnson [140]
(North Heidelberg)
1983Bill Seiler [82]
(Diamond Creek)
C. Christopoulos [63]
(Lalor)
M. Johnson [115]
(North Heidelberg)
1982Bill Seiler [86]
(Diamond Creek)
T. Green [70]
(Montmorency)
D. Murphy [54]
(Templestowe)
1981Bill Seiler [82]
(Diamond Creek)
G. Christopoulos [57]
(Lalor)
G. Whittenbury [51]
(Templestowe)
1980Keith Robins [90]
(Lalor)
C. Christopoulos [89]
(Lalor)
M. Hehir [68]
(Heidelberg)
1979Robert Downie [64]
(Watsonia)
R. Antrobus [84]
(North Heidelberg)
P. Hoppe [65]
(Montmorency)
1978Graeme Fraser [80]
(Montmorency)

Kevin Grose [80]
(North Heidelberg)
T. Johnson [68]
(Montmorency)
S. Johnson [53]
(Epping)
1977Ron Wilson [83]
(South Morang)
C. Orvad [68]
(North Heidelberg)
A. Smith [50]
(Watsonia)
1976Bruce McDowell [97]
(Greensborough)
A. Jessop [75]
(Reservoir-Lakeside)
M. Warren [55]
(Reservoir-Lakeside)
1975Bruce McDowell [86]
(Greensborough)
W. Powell [65]
(Lalor)
M. Warren [132]
(Reservoir-Lakeside)
1974Lindsay Hopkins [66]
(Templestowe)
T. Colston [58]
(Montmorency)
D. Harries [53]
(Lalor)
1973Ivan Bromley [87]
(Reservoir-Lakeside)
G. Reimers [71]
(Reservoir-Lakeside)
G. Livermore [55]
(Watsonia)
1972Ivan Bromley [115]
(Reservoir-Lakeside)
M. Metherall [78]
(Heidelberg West)
S. Gration [76]
(Greensborough)
1971John Horton [78]
(Diamond Creek)
G. Clarke [116]
(Eltham)
I. McGillivray [76]
(Reservoir-Lakeside)
1970John Vadja [81]
(Macleod-Rosanna)
I. Morrison [76]
(Macleod-Rosanna)
M. Newton [70]
(Templestowe)
1969Ted Wallace [94]
(Templestowe)
J. Feguson [64]
(Diamond Creek)
M. Horan [117]
(Greensborough)
1968Bill Chapman [73]
(Macleod-Rosanna)
P. Dare [47]
(Macleod-Rosanna)
B. Vella [62]
(Reservoir-Lakeside)
1967Bernie Drury [69]
(Montmorency)
C. Richmond [58]
(Heidelberg)
1966Max Condie [81]
(Diamond Creek)
R. Cook [61]
(Reservoir-Lakeside)
1965Doug Hayes [85]
(Reservoir-Lakeside)
D. Gray [55]
(Greensborough)
D. Vajda [49]
(Macleod-Rosanna)
1964Claude Howard [74]
(Heidelberg)
D. Gray [82]
(Greensborough)
1963Gerald Walsh [96]
(Epping)
R. Ward [103]
(Reservoir-Lakeside)
1962Gerald Walsh [70]
(Epping)
B. McMillan [42]
(Reservoir-Lakeside)
1961Les Cann [68]
(Reservoir-Lakeside)
N. Hyde [53]
(Greensborough)
1960Ivan Francis [67]
(Heidelberg West)
N. Hyde [55]
(Greensborough)
1959Ed Crawley [70]
(Heidelberg West)
M. Bucknell [43]
(Macleod-Rosanna)
1958Gerard Walsh [81]
(Epping)
1957Ray Skals [96]
(Greensborough)
M. Bucknell [30]
(Macleod-Rosanna)
1956Les Cann [85]
(Montmorency)
R. Ward [32]
(Greensborough)
1955Ron Denmead [65]
(Montmorency)
J. Richards [43]
(Greensborough)
1954Ron Denmead [126]
(Montmorency)
R. Broadbent [53]
(Heidelberg West)
1953Roy Kelly [64]
(Eltham)
K. Nihill [60]
(Heidelberg)
1952Wally Dingle [71]
(Montmorency)
K. Rowe [74]
(Heidelberg)
1951Brian Gillberg [74]
(Montmorency)
K. Rowe [105]
(Heidelberg)
1950Bill Harvey [102]
(Heidelberg)
1949Jack Dempster [97]
(Templestowe)
1948Gordon Hastings [68]
(Reservoir)
1947Gordon Hastings [112]
(Reservoir)
1946Gordon Hastings [73]
(Reservoir)
1933J. West [128]
(Eltham)